Владика Віктор Бедь відслужив літію до 85-х роковин розстрілу українських кобзарів московсько-комуністичним режимом

kobzari30 грудня Преосвященнійший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський Української Автокефальної Православної Церкви відслужив заупокійну літію до 85-х роковин розстрілу московсько-комуністичним режимом понад 300 незрячих українських кобзарів під Харковом у грудні 1930 року.

У молитві до Господа Бога владика Віктор просив прощення всіх земних провин, допущенних з власної волі чи під примусом небіжчиком, дарування їх душам вічного спокою та життя у піднебессі, повідомляє прес-служба Карпатської єпархії УАПЦ
Коротка історична довідка:
kobz-pamМикола Литвин у своїй книзі «Як більшовики „вибивали колом закобзарену психіку" українського народу» зазначає, що в грудні 1930 року в Харківському оперному театрі відбувся З'їзд народних співців Радянської України, де були присутні 337 делегатів. Метою З'їзду було залучення народних співців до оспівування соціалістичного будівництва, а фактично у такий спосіб московський комуністично-радянський режив вирішив знищити народних носіїв українського слова, історії та традицій.
Після З'їзду незрячих співців повантажили до ешелону і підвезли до околиць станції Козача Лопань. Все це пояснювали нібито поїздкою на З'їзд народних співців народів Союзу Радянських Соціалістичних Республік, що мав відбутися у Москві. Пізно увечері українських кобзарів і лірників вивели з вагонів до лісосмуги, де були заздалегідь вириті траншеї. Співців і їхніх поводирів вишикували в одну шеренгу і за рішенням московсько-комуністичної влади ростріляли, тіла загиблих закидали вапном і присипали землею. Музичні інструменти спалили поряд.
За словами Костя Черемського, збереглися документи протоколу про скликання кобзарського З'їзду у Харкові. Ідея про його проведення з'явилася ще у 1927 році. В архівах збереглися анкети учасника З'їзду, листування співробітників НКВС УРСР із членами оргкомітету. Про невідоме зникнення кобзарів свідчить і облік кобзарів за 1939 рік, коли на Всеукраїнську нараду кобзарів і лірників з'явилося зо два десятки кобзарів, а на з'їзд у грудні 1930 року прибуло понад 300 незрячих музик. Про це свідчать спогади харківського кобзаря Анатолія Парфіненка.

За матеріалами ЗМІ

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фоторепортажі

Prev Next

Відеорепортажі

Prev Next

uba banner

Карта єпархії

   (Закарпатська область)
zakarpatie map

x 247c004d

Блаженніший Епіфаній

Митрополит Київський
і всієї України, Предстоятель
Православної Церкви України


 DSC1632

 

Преосвященнійший Віктор

єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією