Єпископ Віктор Бедь відслужив літію за українським патріотом та владикою Іваном Маргітичем до 95-річчя з дня народження

mkk4 лютого, Преосвященнійший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський Української Автокефальної Православної Церкви, ректор Карпатського університету імені Августина Волошина та Української богословської академії в Ужгороді відслужив вечірню заупокійну літію за українським патріотом, політично репресованим угорським окупаційним режимом (1942) та Московським комуністично-радянським режимом СРСР (1951 – 1955), учасником національно-визвольних змагань за відновлення державної незалежності України кінця 80-х – початку 90-х рр. минулого століття, громадським та релігійним діячем, Преосвященнійшим єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії Іваном Маргітичем (04.02.1921 – 07.09.2003) з нагоди 95-річчя з дня його народження.

У молитві до Господа Бога владика Віктор просив прощення всіх земних провин, допущенних з власної волі чи під примусом небіжчиком, дарування його душі вічного спокою та життя у піднебессі.
Владика Віктор Бедь був особисто знайомий із вічно пам'ятним єпископом Іваном Маргітичем, разом із ним приймав участь в національно-визвольних змаганнях на Закарпатті в кінці 80-х – початку 90-х рр. ХХ ст. та до останніх днів життя спочилого, перебував із ним у близьких дружніх відносинах.
Біографічна довідка:
Іван Антонович Маргітич (4 лютого 1921, с. Боржавське, Закарпаття — 7 вересня 2003, с. Пилипець, Закарпаття) — український патріот, політично репресований комуністично-радянським режимом СРСР, учасник національно-визвольних змагань на Закарпатті в кінці 80-х – початку 90-х рр. ХХ ст., громадський та релігійний діяч, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії.
Народився 4-го лютого 1921 р. в родині Антона Маргітича та Терезії Костак у с. Велика Чингава (у 1946 р. перейменовано в с. Боржавське) Виноградівського району на Закарпатті. Здобув початкову освіту в рідному селі, в 1932 р. продовжив навчання у Севлюшській горожанській школі. Під час навчання в Хустській реальній гімназії долучився до Пласту.
В 1941 році закінчив її на відмінно і поступив на навчання до Ужгородської духовної семінарії.
В липні 1942, під час окупації Карпатської України (Закарпаття) гортівською Угорщиною, Івана Маргітича було заарештовано за належність до юнацтва Організації українських націоналістів, перебував у мадярському концлагері «Ковнер-каштелі», 22 липня засуджений угорським трибуналом до 1 року ув'язнення. В грудні того ж року помилуваний регентом Угорщини Міклошом Горті. Після виходу з тюрми Іван Маргітич продовжив навчання в Ужгородській семінарії, яку закінчив у 1946 році, висвячений епіскопом Теодором Ромжею. З початком реалізації Московським комуністично-радянським режимом СРСР плану ліквідації греко-католицької церкви по березень 1951 року о. І. Маргітич перебував на нелегальному становищі, проводив богослужіння, готував молодих священників.
5 березня 1951 р. заарештований каральними органами Московського комуністично-радянського режиму СРСР під час обряду вінчання в рідному селі. 18 вересня 1951 р. судова колегія з кримінальних справ Закарпатського обласного суду на підставі ст. 54-10 ч. 2 і КК УРСР засудила о. Івана Маргітича на 25 років позбавлення волі з поразкою у правах терміном на 5 років і конфіскацією майна. Чотири роки провів в концтаборах ГУЛАГ під Омськом, після смерті комуністично-радянського диктатора Йосипа Сталіна, відпущений на волю в вересні 1955 року.
З 1955 по 1989 рр. працював в колгоспі, нелегально проводив богослужіння. 10 вересня 1987року висвячений владикою Софроном Дмитерком на єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії, входив до ініціативної групи з відновлення УГКЦ. 1987 році був учасником першої делегації УГКЦ у Москві. В 1992 році повністю реабілітований Верховним судом України, вже за державної незалежної України.
Після легалізації Греко-Католицької Церкви 20 листопада 1989 року владика Іван як єпископ-помічник бере активну участь у відродженні греко-католицьких громад і парафій Мукачівської єпархії на Закарпатті.
Папа Іван Павло ІІ своєю буллою від 5 січня 1991 року призначив Івана Маргітича титулярним єпископом та іменував єпископом-помічником владики Івана Семедія, керуючого Мукачівською єпархіє.
Борець проти сепаратизму серед тогочасного керівництва Мукачівської греко-католицької єпархії, за єдність греко-католиків України та входження Мукачівської єпархії до складу Української Греко-Католицької Церкви, за впровадження в богослужіння рідної української мови, за здобуття Україною державної незалежності та надалі за утвердження єдиної Помісної Автокефальної Української Церкви.
Незважаючи на хвороби, до кінця життя їздив по парафіям області, проводив активну громадську та просвітницьку роботу, помер 7 вересня 2003 року під час відправи в с. Пилипець Міжгірського району.
Похований у крипті збудованого ним Свято-Покровського храму в рідному селі Боржавське Виноградівського району на Закарпатті.

Прес-служба КаУ та УБА

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фоторепортажі

Prev Next

Відеорепортажі

Prev Next

uba banner

Карта єпархії

   (Закарпатська область)
zakarpatie map

x 247c004d

Блаженніший Епіфаній

Митрополит Київський
і всієї України, Предстоятель
Православної Церкви України


 DSC1632

 

Преосвященнійший Віктор

єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією