Єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор Бедь відслужив літію за українським патріотом Володимиром Бірчаком до 135-річчя з дня народження

birchak12 березня, Преосвященнійший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський Української Автокефальної Православної Церкви, ректор Карпатського університету імені Августина Волошина та Української богословської академії в Ужгороді відслужив ранкову літію за українським патріотом, головою Крайової пластової старшини Карпатської України, керівником Української евакуаційної комісії після мадярської окупації Карпатської України, літературознавцем і письменником, репресованого і закатованого Московським комуністично-радянським режимом СРСР Володимиром Івановичем Бірчаком (12.03.1881 – 1945/ 21.09.1952) з нагоди 135-річчя з дня народження.

У молитві до Господа Бога владика Віктор просив прощення всіх провин, допущенних з власної волі чи під примусом небіжчиком, дарування його душі вічного спокою та життя у піднебессі, повідомляє прес-служба КаУ
Біографічна довідка:
Бірчак (Бирчак) Володимир Іванович (12 березня 1881, с. Любинці, Стрийській повіт, Західна Україна у складі Польщі — 1945, Ужгород/ 21 вересня 1952, Красноярськ, Російська Федерація) — український письменник, літературознавець, вояк Українських Січових Стрільців, делегат Української Національної Ради Західноукраїнської Народної Республіки в 8 році, діяч Пласту в Ужгороді, зокрема, голова Крайової пластової старшини Карпатської України, керівник Української евакуаційної комісії після окупації Карпатської України (до 30.04.1939 р.).
Народився у сім'ї священника. Закінчив гімназію, потім вивчав філософію та літературу у Львівському університеті. Був членом літературного гуртка «Молода муза». Потім працював у Дрогобицькій та Самбірській гімназіях. Був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, друкувався у Записках НТШ.
Під час Першої світової війни опинився в рядах Українських Січових Стрільців, мав звання старшини. Обирався делегатом Української Національної Ради ЗУНР (від УСДП) в 1918 р.
1920 року переїхав до Ужгорода, де почав викладати українську літературу у гімназії. Брав активну участь у громадському та культурному житті українців Закарпаття, в тому числі був одним з організаторів закарпатського Пласту. Входив до редакційної колегії газети «Пластун». Також написав кілька підручників та читанок для українських шкіл.
Після окупації угорцями Карпатської України (Закарпаття) у березні 1939 року повноважні карпатоукраїнські представники залишили край через півтора місяці після початку агресії. До 30 квітня 1939 року в Хусті офіційно діяла Українська евакуаційна комісія на чолі з Володимиром Бірчаком. Після чого він виїхав до Праги.

1945 року повернувся до Ужгорода, де був заарештований спецслужбами Московського комуністично-радянського режиму СРСР. Після цього його доля залишалася невідомою.
За різними версіями:
• закатований у тюрмі Ужгорода 1945 р., про це вказав Степан Пап-Пугач у «Пластовому альманасі», посилаючись на те, що Володимир Бірчак пропав після арешту, тому міг бути закатований в тюрмі.
• згідно з дослідженням Олексія Мишанича, Миколи Мушинки, Василя Габора та інших 11 січня 1946 року Володимир Іванович Бірчак був засуджений, після встановлення Московського комуністично-радянського режиму на Закарпатті, Закарпатським обласним судом за український буржуазний націоналізм як німецький і чехословацький шпигун. 21 вересня 1952 року помер в таборі у Красноярському краї.
Реабілітований у 1990 році.

За матеріалами ЗМІ

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фоторепортажі

Prev Next

Відеорепортажі

Prev Next

uba banner

Карта єпархії

   (Закарпатська область)
zakarpatie map

varfolomey

Всесвятійший Варфоломей

Архієпископ Константинополя — Нового Риму,
Вселенський Патріарх


x 247c004d

Блаженнійший Макарій

Митрополит Київський
і всієї України,
Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви


 DSC1632

 

Преосвященнійший Віктор

єпископ Мукачівський і Карпатський