Звернення на захист канонічного статусу Православної Церкви України

hdU4AQ 5ca8540f369a82 79083586-tmb-720x411xfillЗвернення до єпископату та духовенства Православної Церкви України

Преосвященні владики, всечесні отці!

Приводом до цього звернення стали певні публічні та непублічні процеси, які відбуваються останнім часом у нашій Церкві, та, на нашу думку, несуть загрози для становлення Православної Церкви України.

Як відомо, визнання української автокефалії та отримання томосу відбувалося в дуже непростих умовах – і зовнішніх, і внутрішніх. Важко проходили переговори і щодо створення ПЦУ, і щодо формату проведення Об’єднавчого Собору. Ми всі сподівалися, що з отриманням томосу від Вселенського патріарха всі пристрасті вгамуються, і почнеться копітка робота з розбудови нової Церкви.

Але одразу після цієї урочистої та радісної події почалися дивні та незрозумілі нам процеси, які ми пов’язуємо з неприпустимим владолюбством та амбіціями деяких церковних ієрархів. Не маємо сумнівів, що будь-якими потрясіннями в Православній Церкві України скористаються зовнішні та внутрішні сили, ворожі до її прав і свобод, наданих томосом, до майбутнього українського православ'я. Це може призвести до реставрації московських церковних традицій, неприйнятних сьогодні в Україні, і, як наслідок, до церковної та державної деградації.

Тому ми вважаємо мовчання злочином, і вимушені публічно виступити на захист нашої Церкви та України. Знаємо, що так чи інакше думки, що ми тут висловлюємо, поділяють не лише миряни, але й священики та архиєреї ПЦУ. Останнім, втім, часто важко декларувати свою позицію, зважаючи на можливий моральний та адміністративний тиск. Сподіваємося, це звернення допоможе їм втриматися від спокус та фатально помилкових рішень.

Причиною нашого занепокоєння є те, що чи не одразу після отримання томосу деякі архиєреї та церковні діячі, на догоду своїм владолюбним інтересам, почали робити заяви, які фактично дискредитують значення наданого Православній Церкві України Патріаршого і Синодального томосу. У цих заявах пропагується необхідність переформатування погоджених із Вселенською патріархією умови існування ПЦУ (це виправдовується посиланнями на попередню історію існування невизнаних Православних Церков), а також фактично розпалюється ворожнеча до «лукавих греків», які начебто «нас обдурили». Таким чином ставиться під сумнів як майбутнє Православної Церкви України, так і репутація Вселенського Патріархату.

Передусім йдеться про декілька інтерв’ю колишнього патріарха УПЦ КП Філарета та окремих заяв його однодумців, які не приховують свого категоричного несприйняття ані статусу визнаної Вселенським Патріархатом Православної Церкви України, ані порядку формування її керівних органів. З різних джерел ми отримуємо інформацію, що владика Філарет має намір вже найближчим часом зібрати єпископат ПЦУ (вже розіслані відповідні листи-запрошення) та спонукати їх як до внесення радикальних змін у Статут ПЦУ, так і до фактичного перетворення керівництва ПЦУ на дуумвірат за участю його та митрополита Київського і всієї України.

Зауважимо, що наміри владики Філарета перекреслити принципи демократичного управління ПЦУ, зазначені в томосі, й відродити практику 12 постійних членів Синоду, є копією авторитарної моделі керівництва Російською Церквою. Такі заклики до відновлення у ПЦУ де-факто «московського» авторитарного досвіду управління Церквою дуже дивно чути від владики Філарета Адже свого часу він сам визнавав, що відсутність інституту постійних членів Синоду «більше відповідає традиціям Київської Митрополії та дозволяє повніше залучити єпископів до управління Церквою».

Визнаючи заслуги владики Філарета в минулому, ми мусимо нагадати і наголосити, що саме наданий томос приєднує ПЦУ до сім'ї рівноправних автокефальних Помісних Церков, долаючи канонічну ізоляцію та безправність Української Церкви. Тому будь-які спроби дискредитувати томос, змінити Статут, ухвалений на Об’єднавчому Соборі, та відродити патріархат (а себе оголосити патріархом) знищують здобутки вікової боротьби православного народу України за автокефалію (зокрема, і самого владики Філарета, який довго боровся за це визнання). Але понад те – це веде до відновлення ізоляції ПЦУ, до реваншу проросійських сил в Україні, загрожує самому існуванню Української Церкви та держави Україна.

Ми переконані, що томос є великим даром Церкви-Матері, яка заради духовного звільнення України змушена була вступити у протистояння з амбітною та цинічною Московською патріархією та Російською державою. Тому ми маємо наголосити, що нинішні провокативні висловлювання владики Філарета щодо майбутнього розвитку ПЦУ зазіхають на канонічну репутацію Вселенського патріарха та відкривають шлях для масштабного проросійського реваншу.

Нагадуємо шановним архиєреям, що за умови їхньої підтримки (добровільної чи примусової) ревізії умов томосу, соборно обраний митрополит Київський фактично втрачає свій предстоятельський статус, а їхні власні титули і звання з канонічної точки зору анулюються в очах світового православ’я.

Тому закликаємо високодостойних архиєреїв, священиків та монахів не піддаватися на спокуси і міцно триматися Вселенської Православної Єдиної Соборної та Апостольської Церкви, канонічною частиною якої є Православна Церква України. А якщо хтось із архиєреїв не зможе втриматися від спокуси пограти в свою гру на противагу ПЦУ – нехай публічно оголосить про свої наміри.

Ми хочемо наголосити, що церковні «ігри престолів» несумісні ані з духом і буквою Євангелія, ані з ученням Православної Церкви «Князі народів володарюють над ними… але не буде так між вами» (Мф.20:25-26). Ми віримо, що ПЦУ має унікальну можливість не тільки об’єднати православних українців, але й стати добрим прикладом відходу від старих форматів управління для всього світового православ’я. Але це станеться, якщо її пастирі покажуть приклад служіння один одному та приборкання власних амбіцій заради добра всієї Церкви.

Ми закликаємо боголюбивих пастирів до збереження закладеної у томосі про автокефалію моделі керівництва Церквою як невід’ємного засадничого принципу нашого церковного устрою. Передусім це стосується складу Синоду, де передбачається ротація усіх його членів (окрім трьох постійних – на перехідний період). Сумнозвісне «митрополітбюро», як авторитарно-кланова ручна структура управління Церквою, має залишитися сумною ознакою тоталітарних часів. Також ми закликаємо поважати зусилля Вселенського Патріархату, української влади та українського народу, і зробити викладені в томосі принципи церковного устрою справжнім та єдиним дороговказом, не намагаючись щось додати, відняти чи переформатувати.

Преосвященні владики і всечесні отці самі можуть пересвідчитися, що умови церковного буття за новим Статутом набагато більше захищають їхні права та відкривають їм нові можливості у розбудові Церкви. 
Ми знаємо про щире бажання Блаженнішого митрополита Епіфанія поступово реформувати українське православ'я, відродити та оновити парафіяльне життя, й підтримуємо ці добрі наміри.

Всі ми ділом, словом, і молитвою мусимо зробити усе, щоб наша Церква була якнайскоріше визнана у Вселенському православ'ї. Адже автокефалія Православної Церкви України – це не дивний історичний казус або тимчасовий політичний проект, а воля Духа Святого.

З любов’ю у Христі,

Члени ініціативної групи "10 тез для Православної Церкви України", та ми, що нижче підписалися:

Єпископ Гавриїл (Кризина), ПЦУ
Володимир Вавринчук, протоієрей ПЦУ
Миколай Варивода, Священнослужитель ПЦУ
Венгльовський Василь, Священик ПЦУ
Петро Велігурський, Священик ПЦУ
Коскін Володимир, Священик, настоятель храму. ПЦУ
Станіслав Волощенко, історик, диякон ПЦУ
Олег Гах, Священик ПЦУ
Іван Гащин, Священик ПЦУ ПЦУ
прот. Сергій Горбик, священик ПЦУ, голова проекту "Київське Православ'я" 
Володимир Дерев'янко, священик ПЦУ
Андрій Дудченко, Священик, викладач КПБА 
Іван Іванюк, Священик ПЦУ
Ігор Кметик, Священник ПЦУ
Георгій Коваленко, священик ПЦУ
Михаїл Кравчик, священик ПЦУ
Максим Кравчук, Протоієрей ПЦУ
Анатолій Куліш, Священик ПЦУ
Ярослав Левицький, Священик ПЦУ
Прот. Володимир Марущак, Секретар Хмельницької єпархії, ПЦУ
Петро Політило, Священик ПЦУ ПЦУ
Павло Сабара, священик ПЦУ
Михайло Сиротенко, Священик, лікар ПЦУ
Іван Сопронюк, Священик ПЦУ
Андрій Стасюк, Історик, іподиякон ПЦУ
Максим Стрихар, священик ПЦУ
Богдан Тимошенко, Священик ПЦУ
Віктор Урбанський, священик ПЦУ ПЦУ
Віталій Федюк, священик ПЦУ
Богдан Хилинський, священик ПЦУ
Давид Чікаідзе, Протоієрей ПЦУ
Дмитро Шаповалов, священик ПЦУ
ЮРІЙ ЮРЧЕНКО, Священик ПЦУ

Дмитро Долгий, Протоієрей УПЦ (МП)

Людмила Алєкс, ПЦУ
Анна Алтухова, Архітектор соціальних та бізнес-систем, ПЦУ
Іван Альмес, історик, ПЦУ
Станіслав, Андрієнко, ПЦУ
Наталія Андріюк, ПЦУ
Інна Архипова, Підприємець, ПЦУ
Наталія Атланова, Пенсионер, ПЦУ
Світлана Баклан, ПЦУ
Яна Балашова, ПЦУ
Марія Банах, ПЦУ
Віталій Баран, Професор, ПЦУ
Влад Батенко, ПЦУ
Анна Бевза, ПЦУ
Марина Бекало, Адвокат, ПЦУ
Микола Бережнюк, інженер, ПЦУ
Ілля Бєй, викладач, перекладач, ПЦУ
Елла Бистрицька, Професор, ПЦУ
Ганна Білаш, Бухгалтер ПЦУ
Денис Білецький, ПЦУ
Оксана Білик, ПЦУ
Дмитро Бобошко, Програміст, ПЦУ
Алла Бойко, Професор, ПЦУ
Віталій Бондар, інженер, ПЦУ
Сергій Буравель, ветеран АТО, ПЦУ
Олександр Бурейко, ПЦУ
Лідія Бурлака, Пенсіонер, ПЦУ
Геннадій Бутенко, ПЦУ
Ліна Бутенко, Психолог, ПЦУ
Олена Ванг, ПЦУ
Галина Варенюк, вчитель, ПЦУ
Нагірний Василь, ПЦУ
Лариса Васильєва, КУА "КІНТО", ПЦУ
Андрій Васін, ПЦУ
Анна Велікова, ПЦУ
Оксана Верник, ПЦУ
Яна Вестель, редактор, перекладач, ПЦУ
Андрій Висоцький, ПЦУ
Годлевска Вікторія, ПЦУ
Коваленко Вікторія, Вікторія, ПЦУ
Раїса Вітановська, художник, ПЦУ
Наталія Войціх, ПЦУ
Володимир Волковський, н.с. Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, ПЦУ
Коровецький Володимир, Директор, ПЦУ
Віталій Волошин, ПЦУ
Євгенія Воротнікова, ПЦУ
Григорій Гаврилов, ПЦУ
Олена Гаврилюк, ПЦУ
Олена Гаврилюк, ПЦУ
Сергій Гаджилов, ПЦУ
Тетяна Гаркуша, редактор, ПЦУ
Ніна Гарник, Викладач, ПЦУ
Ольга Гейко, пенсіонерка, ПЦУ
Олена Герасімова, н.с. Інституту економіки та прогнозування НАН України, ПЦУ
Варвара Гнідко, ПЦУ
Вікторія Голоскевич, Менеджер, ПЦУ
Вікторія Голоскевич, Менеджер, ПЦУ
Інна Гончар, ПЦУ
Галина Горбунова, Історик, ПЦУ
Дмитро Горєвой, директор Центру релігійної безпеки, ПЦУ
Василь Горобець, ПЦУ
Олена Горобець, ПЦУ
Вячеслав Горшков, ПЦУ
Богдан Горячий, Підриємець, ПЦУ
Сергій Гребенюк, ПЦУ
Юрій Гречин, Іконописець, ПЦУ
Ірина Григоренко, ПЦУ
Ірина Гриценко, Фоп, ПЦУ
Євгеній Гриценюк, ПЦУ
Олексій Грищенко, Поліграфіст, ПЦУ
Олексій Ґудзь, Студент ПЦУ
Сергій Давидюк, Моряк, ПЦУ
Марина Дановська, ПЦУ
Валентин Дановський, скульптор, ПЦУ
Тетяна Деркач, Релігійний оглядач, інтернет-проект Cerkvarium ПЦУ
Маргарита Деркач, ПЦУ
Александра Дехтяренко, Пенсіонерка, ПЦУ
Ірина Дідус, ПЦУ
Ростислав Дідух, Вірянин, ПЦУ
Віктор Должанський, Власник бізнесу, ПЦУ
Олег Дрига, Адвокат, ПЦУ
Максим Дроздович, ПЦУ
Тетяна Дубрава, Інженер, ПЦУ
Володимир Дуда, ПЦУ
Любомир Дударчук, магістр історії, ПЦУ
Наталія Дудко, Менеджер, ПЦУ
Поліна Дудченко, Лікар, ПЦУ
Людмила Дух, старший викладач кафедри соціально-гуманітарної освіти КВНЗ " ХАНО", ПЦУ
Орислава Дяковська, Бухгалтер ПЦУ
Віталія Ємченко, Художник, ПЦУ
Захар Залізний, Студент КПБА, ПЦУ
Олена Згортюк, ПЦУ
Прот.Володимир Зубілевич, ПЦУ
Роман Івченко, ПЦУ
Тетяна Ільєнко, ПЦУ
Георгій Калішкін, інженер, ПЦУ
Сергій Калуцький, Завідувач сектору "Старий замок" Кам'янець-Подільського державного музею-заповідника, ПЦУ
Влада Каменецька, Методист, ПЦУ
Наталія Касур, ПЦУ
Маркіян Каюмов, Архімандрит, ПЦУ
Михайло Квітка, ПЦУ
Людмила Кибальник, Вчитель, ПЦУ
Максим Кириченко, ФОП, ПЦУ
Олена Клехо, Викладач, ПЦУ
Кирило Клименко, адвокат, ПЦУ
Василь Кметь, історик, ПЦУ
Тетяна Коваленко, ПЦУ
Ігор Козак, Диякон, ПЦУ
Василь Козлан, Юрист, ПЦУ
Валентина Колесниченко, ПЦУ
Олена Коломієць, Підтримую звернення, ПЦУ
Архимандрит Константин, Свято-Миколаївський монастир, ПЦУ
Ларіон Конторер, ПЦУ
Олександр Коріневський, ПЦУ
Світлана Короткова, ПЦУ
Анатолій Кочурков, ПЦУ
Тетяна Кошова, ПЦУ
Андрій Кравчук, ПЦУ
Марина Краковецька, ПЦУ
Олександр Крамаренко, пенсіонер, ПЦУ
Поліна Кузьменко, пенсіонерка, ПЦУ
Аліна Курбатова, ПЦУ
Іван Кушерець, ПЦУ
Лариса Кушляк, ПЦУ
Андрій Лаврентович, ПЦУ
прот. Миколай Лагодич, Доцент ЧНУ, священик, ПЦУ
Олена Левжинська, пенсіонер, ПЦУ
Наталія Легка, ФОП, ПЦУ
Павло Лимар, ПЦУ
Станіслав Литвинов, Режисер, ПЦУ
Олена Литвинова, ПЦУ
протоієрей Назарій Лозинський, Декан богословського факультету ЛПБА ПЦУ, ПЦУ
Кравчук Лора, Вчитель, ПЦУ
Алла Лук"янчук, ПЦУ
Марта Максимець, ПЦУ
Олена Макушненко, ПЦУ
Олександр Малишев, правник, ПЦУ
Анатолій Мальчик, провідний інженер-електроник, ПЦУ
Надія Маркова, вчитель, ПЦУ
Людмила Маслюк, Менеджер, ПЦУ
Людмила Матушко, ПЦУ
Володимир Медведєв, лікар, ПЦУ
Марина Медведєва, юрист-міжнародник, ПЦУ
Євген Меліченко, ПЦУ
швачко микола, пенсіонер, ПЦУ
Людмила Миколенко, Лікар, ПЦУ
Юлія Милакова, Пенсионер, ПЦУ
Тетяна Митальникова, Художник ПЦУ
Сергій Місевич, Викладач вузу, ПЦУ
Людмила Мітюк, доцент КПІ ім. І.Сікорського, ПЦУ
Вадим Мішин, лікар, ПЦУ
Тетяна Мішкіна, ПЦУ
Ярослава Міщенко, Журналіст, ПЦУ
Ілона Множинська, ПЦУ
Світлана Мотилюк, ПЦУ
Олена Мусійчук, ПЦУ
Ольга Надемская, ПЦУ
Вадим Некипілий, ПЦУ
Оксана Нікітенко, дизайнер, ПЦУ
Костянтин Ніколенко, вчитель, ПЦУ
Роман Новосад, студент, журналіст, прес-секретар Свято-Хрестовоздвиженського храму села Ощів Горохівського деканату Волинської єпархії, ПЦУ
Ірина Овчаренко, Підприємець, ПЦУ
Лариса Околот, пенсіонерка, ПЦУ
Чистяков Олексій, ПЦУ
Зоряна Орлик, Економіст, ПЦУ
Максим Осиевский, ПЦУ
Юрій Осійський, Викладач ВНЗ, ПЦУ
Олександр Пальчик, Юрист, ПЦУ
Арсен Півторак, ПЦУ
Олена Подолян, докторант, ПЦУ
Валентина Полевська, головний бухгалтер, ПЦУ
Олександр Поліщук, ПЦУ
Наталія Полудень, ПЦУ
Олена Пономарьова, Інженер,хімік, ПЦУ
Марія Посвістак, ПЦУ
Марія Посвістак, Економіст, ПЦУ
Жанна Пригара, Викоадач, ПЦУ
Анастасія Пташиць, студент, ПЦУ
Ірина Пугачова, Власник ТОВ, ПЦУ
Інна Пузань, домогосподарка, ПЦУ
Ольга Радченко, Релігієзнавець ПЦУ
Андрій Ракецький, ПЦУ
Андрій Резніченко, Менеджер з комунікацій, ПЦУ
Тетяна Рибакова, лікар, ПЦУ
Олег Рибачук, ПЦУ
Мирослав Римар, ПЦУ
Олена Рихлюк, ПЦУ
Олена Руденко, Біолог, ПЦУ
Ірина Рудкевич, Біотехнологія, ПЦУ
Валентина Сабельнікова, Дизайн, ПЦУ
Олександр Саган, релігієзнавець, професор ІФ НАНУ, ПЦУ
Елеонора Сергієнко, ПЦУ
Михайло Сиволап, археолог, ПЦУ
Наталія Синицька, Пенсіонерка, ПЦУ
Олександр Ситник, Студент, ПЦУ
Тетяна Сичевська, ПЦУ
Олександр Сичугов, репрограф, ПЦУ
Костянтин Сігов, директор видавництва “Дух і Літера”, ПЦУ
Аліна Сікорська, Бухгалтер, ПЦУ
Костянтин Сільвейстров, дипломат, ПЦУ
АВ Славинська, Рієлтор ПЦУ
Світлана Славна, ПЦУ
Андрій Смирнов, історик, ПЦУ
Лев Сологуб, Банківський співробітник, ПЦУ
Дмитро Стембковський, ПЦУ
Ганна Стешенко, дизайнер, ПЦУ
Світлана Стовба, вчитель, ПЦУ
Олександр Стрєльнік, ПЦУ
Оксана Тарасова, Підприемець, ПЦУ
Андрій Терещук, ПЦУ
Наталія Толмач, Учитель, ПЦУ
Віктор Трегубов, головний редактор сайту "Петро і Мазепа", ПЦУ
Iрина Трегубова, Дизайнер, ПЦУ
Тарас Третяк, ПЦУ
Юлія Трубаєва, Домогосподарка, ПЦУ
Тамара Тумакова, економіст, ПЦУ
Вячеслав Турченко, ПЦУ
Владислав Умрихін, Підприємець, ПЦУ
Роксолана Урбан, Фінансист, ПЦУ
Ксенія Фарина, Маркетолог, ПЦУ
Юрій Федів, ПЦУ
Віктор Фещенко, ПЦУ
Олена Фросиняк, Пп, ПЦУ
Роман Хаврюченко, ПЦУ
Аля Шандра, головна редакторка сайту euromaidanpress.com, ПЦУ

Олексій Алєксєєв, Економіст, Християнство
Тарас Антошевський, історик, журналіст, УГКЦ
Едуард Бердник, УГКЦ
Марія Бердник, УГКЦ
Ольга Бойчук, УГКЦ
Віталій Вервега, УГКЦ
Роман Войтков, УПЦ (МП)
Володимир Волковський, н.с. Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 
Любомир Грицак, УГКЦ
Віталій Гуменний, УПЦ (МП)
Юрій Гуцол, УГКЦ
Михайло Данько, УПЦ (МП)
Віталій Дем‘янюк, інженер Константинопольська ПЦ
Микита Демидюк, УГКЦ
Андрій Зубков, копірайтер, протестант
Андрій Кадикало, Викладач, УГКЦ
Людмила Коляда, УПЦ (МП)
Людмила Копейка, Предприниматель, УПЦ (МП)
Дмитро Кузьменко, письменник, УПЦ (МП)
Руслан Лущай, православний українець
Олександр Мельничук, Військовослужбовець, УПЦ (МП)
Дарина Морозова, патролог, УПЦ (МП)
Олександр Науменко, УГКЦ
Марина Никончук, Не працюю, декрет, УПЦ (МП)
Світлана Павлик, УГКЦ
Михайло Пилипко, вчитель, УПЦ (МП)
Родіон Попов, Лютеранин
Петро Рошко, Буровий майстер, УГКЦ
Ірина, Самар, авіа-інженер, Українська Православна Церква в Канаді
Тетяна Сичугова, Художник, УПЦ (МП)
Анна Ставицька, УГКЦ
Сергій Хільчук, самозайнятий, УПЦ (МП)
Сергій Ципцук, військовий(інвалід афгану), УПЦ (МП)
Наталія Шуляк, Медсестра, Православна церква Чеських земель і Словаччини
Олена Юрас, викладач, УПЦ (МП)
Ігор Яцурак, УГКЦ
Miroslava Pivkina, УПЦ (МП)
Serhij Roszczuk, Полська православна церква

Збір підписів на підтримку даного звернення триває та проводиться за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyMAPf_JPAnRpVqb5iZe88UV_nYkPvt0S8y8WBQixSXU0FJQ/viewform?fbclid=IwAR1gAEchYZoj_Yuk_O-sY6ab-CNGO7g0blDo33QoiThhpZD1zrP-1wGpAHQ&fbzx=-8568733618261042941

 

 

Джерело:docs.google.com

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фоторепортажі

Prev Next

Відеорепортажі

Prev Next

УУБА реклама 2020 березнь

УжБК УУБА реклама 2020 березень

Карта єпархії

   (Закарпатська область)
zakarpatie map

x 247c004d

Блаженніший Епіфаній

Митрополит Київський
і всієї України, Предстоятель
Православної Церкви України


 DSC1632

 

Преосвященнійший Віктор

єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією